Certyfikat COVID za 350 złotych. Handel kwitnie już nie tylko w darknecie

W internecie kwitnie handel "paszportami covidowymi". Zaświadczenie o szczepieniu - i to aż trzema dawkami - można zdobyć za 350 złotych. Sprawdziliśmy, jak wygląda tego typu zakup. Proces przeprowadzony może być błyskawicznie.

Paszport covidowy to elektroniczny (lub papierowy) certyfikat, będący cyfrowym świadectwem szczepień przeciw COVID-19. Jednym z jego celów jest umożliwienie swobodnego bezpiecznego i wolnego od restrykcji podróżowania w ramach Unii Europejskiej w czasie pandemii koronawirusa. Certyfikat poświadczający szczepienie sprawia też, że jego właściciel nie jest wliczany do limitów dotyczących spotkań, imprez oraz ilości osób mogących przebywać w obiektach hotelowych.

Nic dziwnego, że to pożądany dokument. Ale co z tymi, którzy nie zamierzają się szczepić, a chcą uzyskać "paszport covidowy"? W sieci pojawiły się już ogłoszenia dotyczące... sprzedaży dokumentu. Sprawdziliśmy jedno z nich.

Certyfikat COVID za 350 zł

W lokalnych serwisach ogłoszeniowych, także w Ostrołęce, pojawiły się ogłoszenia dotyczące sprzedaży certyfikatu. "Unijny Certyfikat Covid w 24h bez wychodzenia z domu" - napisano w ogłoszeniu. Sprzedawcy certyfikatu zachęcają:

Wyjeżdżasz za granicę do pracy lub na wycieczkę? Mamy dla ciebie rozwiązanie. Napisz do nas, a swój paszport UCC otrzymasz w ciągu 24h od zamówienia

Piszemy więc na podany adres. Otrzymujemy szybką odpowiedź, że koszt Unijnego Certyfikatu Covid z wpisem do Internetowego Konta Pacjenta wynosi 350 zł za osobę. Sprzedający proszą o nadesłanie danych: imienia i nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL oraz daty, z jaką ma być wystawiony certyfikat. Możliwa jest data nawet do dwóch tygodni wstecz.

- Dowolny wybór nazwy producenta szczepionki nie jest możliwy, ponieważ mamy możliwość współpracy z punktem szczepień oferującym trzydawkową szczepionkę Pfizer BioNTech. Paszport posiada wszystkie trzy dawki - czytamy w odpowiedzi.

Kiedy nadeślemy dane, w ciągu 24 godzin mamy dostać gotowy dokument z zakrytymi niektórymi danymi. Chodzi o sprawdzenie, czy wszystkie informacje się zgadzają. Później czas na zapłatę i oczekiwanie na oryginalną wersję dokumentu. W jaki sposób może być wysłany? Oto, jaką odpowiedź otrzymaliśmy:

Gdy płatność zostanie przez nas zaksięgowana, niezwłocznie przesyłamy Państwu oryginalną wersję dokumentu na e-mail i dokonujemy rejestru szczepionki w bazie danych, a także jeśli mają Państwo takie życzenie, możemy wysłać fizyczny dokument pod wskazany adres lub paczkomat.

Handel certyfikatami covidowymi dotarł do lokalnych serwisów ogłoszeniowych - choć początkowo mówiło się tylko o darknecie, to jednak na niemal każdej lokalnej stronie w dziale "ogłoszenia" można znaleźć propozycję kupienia certyfikatu. Taki proceder zaobserwować można na całym świecie: tylko w Niemczech prowadzonych jest obecnie ponad 3 tys. śledztw w sprawie sfałszowanych certyfikatów. Pojawili się także oszuści, którzy zachęcają do wpłacania pieniędzy, a później znikają - "klient" nie otrzymuje żadnego certyfikatu. Chyba, że sam wystawi sobie certyfikat głupoty.

/źródło: eostroleka.pl/

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
logo
Prywatność | Reklama | Kontakt
© 2023 CYBERMEDIA