Dowód osobisty z odciskiem palca. Poseł Konfederacji: Co dalej? Długość penisa?

Sejm uchwalił pilną nowelizację, która przesunie termin wdrożenia dowodów osobistych z odciskami palców i podpisem posiadacza. Jeden z posłów Konfederacji zarzekał się, że "Konfederacja będzie przeciw takim projektom", ostatecznie przeciw był tylko... on sam.

Sejm uchwalił pilną nowelizację, która przesunie termin wdrożenia dowodów osobistych z odciskami palców i podpisem posiadacza. Jeden z posłów Konfederacji zarzekał się, że "Konfederacja będzie przeciw takim projektom", ostatecznie przeciw był tylko... on sam.

Nowe dowody miały być wydawane od 2 sierpnia. Termin został przesunięty, na razie bez podania daty. Procedowaniu projektu nowelizacji ustawy towarzyszyła burzliwa dyskusja.

- Zmiana terminu wejścia w życie ustawy – bo tego dotyczy procedowana zmiana – umożliwi wydawanie dowodów osobistych zawierających drugą cechę biometryczną, to jest odcisk palca, bez zagrożenia dla bezpieczeństwa danych użytkownika - mówił w Sejmie poseł Paweł Hreniak (PiS).

Proponowane i przedłożone przez stronę rządową zmiany do ustawy wprowadzą rozwiązania, które mają zagwarantować właśnie pełne bezpieczeństwo przetwarzanych informacji. Żeby to zrobić, konieczne jest przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy do czasu wyłonienia nowego dostawcy sprzętu do pobierania odcisków palców – takiego sprzętu, który w pełni zagwarantuje bezpieczeństwo danych. Należy w tym miejscu przypomnieć, że sprzęt, którego dostawca wygrał ostatni przetarg, został oceniony przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego jako sprzęt wadliwy. ABW zadziałało w tej sytuacji prewencyjnie, przekazując stronie rządowej swoje wątpliwości. Również strona rządowa zadziałała odpowiedzialnie, kiedy przed zrealizowaniem umowy przekazała próbkę sprzętu do badania służbom. Należy również zaznaczyć, że sprzęt nie został dostarczony, a więc nie ma poniesionych przez Skarb Państwa kosztów

Duże wątpliwości w sprawie dowodów osobistych z odciskami palców miał poseł Dobromir Sośnierz z Konfederacji. - My nie chcemy odkładania tej ustawy na później. My żądamy wyrzucenia jej do kosza - stwierdził stanowczo.

Nie jesteśmy kryminalistami, żebyście państwo zbierali nasze dowody osobiste. Co dalej? Odciski zębów? Nie wiem, długość penisa? Państwowy bank nasienia? Co jeszcze wymyślicie? Zajmijcie się swoim życiem, nic wam do moich odcisków. Dopiero co wyciekły wam maile, a wy chcecie, żebyśmy wam powierzali bazę naszych odcisków palców?

- Panie ministrze, zwłaszcza panu, pan się nie gniewa, ale ja bym 5 zł nie dał potrzymać, a pan chce moje odciski palców przechowywać. No nie. Ktoś dzisiaj pracuje przy wyrabianiu tych dowodów osobistych, jutro może pracować gdzieś indziej, a ma dostęp do tych danych i nie wiadomo, w jaki sposób będzie z nimi postępował. Skoro nawet ABW już twierdzi, że to nie jest bezpieczne, że to nie jest dobry pomysł, to zatrzymajcie to szaleństwo. Żadnych dowodów z odciskami palców. Konfederacja będzie przeciwko takim projektom - dodał Sośnierz.

Ostatecznie nowelizacja została uchwalona przez Sejm. Za głosowało 246 posłów, przeciwko dwóch, a 191 wstrzymało się od głosu. Co ciekawe, posła Sośnierza z Konfederacji nie posłuchali koledzy z Sejmu. Przeciwko noweli głosował on sam z klubu, a jego 6 kolegów było "za".

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
logo
Prywatność | Reklama | Kontakt
© 2024 CYBERMEDIA