Epidemia a budownictwo. Czy zaszły zmiany?
Jak epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację w budownictwie? - W Polsce buduje się najwięcej mieszkań od kilkudziesięciu lat - wskazuje wiceminister Olga Semeniuk.
Z jakiego powodu, zdaniem Ministerstwa, w bieżącym roku doszło do spadków w budownictwie pod względem rozpoczynanych i oddawanych inwestycji? - zapytali posłowie Koalicji Obywatelskiej pod koniec 2020 roku.
- W Polsce buduje się najwięcej mieszkań od kilkudziesięciu lat. W 2019 r. oddano do użytkowania 207,5 tys. mieszkań, co stanowi najlepszy wynik od 1980 r. i trzeci wynik w Unii Europejskiej - odpowiedziała Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju pracy i technologii, dodając:
Pomimo pandemii, wyniki budownictwa mieszkaniowego za okres styczeń-sierpień 2020 r. są jeszcze lepsze. W tym okresie oddano do użytkowania 135,8 tys. mieszkań – o 5,5% więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.
Jak pandemia wpłynęła na budownictwo?
- Sektor budowlany jako taki nie został objęty bezpośrednio administracyjnymi ograniczeniami wprowadzonymi przez władze sanitarne w ramach walki ze skutkami epidemii. Jednak pośrednio wpływ na jego wyniki miały np. ograniczenia w funkcjonowaniu organów administracji budowlanej, co spowodowało m.in. przejściowe spowolnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych niezbędnych w procesie inwestycyjno-budowlanym, w tym pozwoleń na budowę oraz decyzji umożliwiających przystąpienie do użytkowania budynku - kontynuowała Semeniuk.
Jak zaznaczyła wiceminister, "prowadzony przez ministerstwo monitoring sytuacji branży budowlanej wskazywał na to, że w związku z pandemią sytuacja branży budowlanej jest trudniejsza, przy jednoczesnej relatywnie stabilnej sytuacji dużych firm budowlanych".
- Polski Związek Pracodawców Budownictwa informował, że w zakresie funkcjonowania firm pracownicy szybko przyzwyczaili się do nowych procedur oraz nowej organizacji pracy, w zakresie absencji pracowników odnotowywane różnice nie miały wpływu na funkcjonowanie firm. W zakresie dostaw materiałów również sytuacja się ustabilizowała, firmy zdywersyfikowały dostawców, aby zapewnić nieprzerwany łańcuch dostaw. Odnośnie sytuacji finansowej firm i problemów z płynnością finansową nie odnotowano zasadniczych zmian - podkreśliła.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz