Jest szansa, że wzrośnie zasiłek pogrzebowy. "Trwają analizy"

Jest szansa, że wzrośnie zasiłek pogrzebowy, którego wysokość jest niezmienna od 2011 r. i wynosi 4 tys. zł - wynika z odpowiedzi, jaką grupie posłów udzielił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Posłowie sygnalizują, że obecna kwota zasiłku jest zbyt niska.

Jest szansa, że wzrośnie zasiłek pogrzebowy, którego wysokość jest niezmienna od 2011 r. i wynosi 4 tys. zł - wynika z odpowiedzi, jaką grupie posłów udzielił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Posłowie sygnalizują, że obecna kwota zasiłku jest zbyt niska.

Zasiłek pogrzebowy 2022. Ile wynosi? Od kiedy?

Od 1 marca 2011 roku, decyzją ówczesnego rządu PO-PSL, na czele którego stał Donald Tusk, zasiłek pogrzebowy został zmniejszony z 6395,7 zł do 4 tys. zł. Resort finansów taką zmianę argumentował "dostosowaniem wysokości świadczenia do średniej wysokości tego zasiłku w innych krajach Unii Europejskiej".

Podczas sejmowej debaty na temat ustawy ówczesna wiceminister finansów Hanna Majszczyk mówiła, że ograniczenie zasiłku do 4 tys. zł i tak plasuje Polskę na bardzo wysokim miejscu. "Nadal jest to powyżej średniej wysokości tych zasiłków w Europie" - powiedziała.

Ustawę przyjęto i do dziś zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. zł. 

Czy zasiłek pogrzebowy wzrośnie?

To pytanie Polacy zadają sobie już od wielu lat. Szczególnie dziś - gdy ceny rosną i 4 tysiące złotych nie wystarcza na godne pożegnanie bliskiej osoby.

- Przeciętne wynagrodzenie w 2011 r. wynosiło niespełna 3,4 tys. zł. W 2022 r. wynosi niemal 6,4 tys. zł. Minimalne wynagrodzenie w 2011 r. wynosiło 1386 zł. Dziś to 3010 zł brutto. W praktyce oznacza to, że wysokość zasiłku pogrzebowego w 2011 roku obniżono o ok. 40 proc. Do dziś mimo znacznego wzrostu wynagrodzeń i cen usług jest on utrzymywany na niezmienionym poziomie - wskazała grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, która wystąpiła do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg z interpelacją.

Od lat realia społeczno-gospodarcze pokazują, że jest to kwota zdecydowanie niewystarczająca do wyprawienia skromnego pogrzebu. Sytuacja ta niejednokrotnie, zwłaszcza w przypadku osób słabiej uposażonych, skutkuje koniecznością zadłużania się w celu godnego pożegnania bliskiej osoby. Problem ten sygnalizowany jest od lat.

Biorąc pod uwagę powyższe, posłowie zwrócili się z następującym pytaniem:

  • Czy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prowadzi lub zamierza prowadzić prace zmierzające do podwyższenia kwoty zasiłku pogrzebowego?

Odpowiedzi udzielił wiceminister Stanisław Szwed: - Obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego, tak by jego wysokość uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pogrzebu, z drugiej zaś możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa, zasilającego co roku FUS dotacją uzupełniającą poziom przychodów ze składek do poziomu wydatków na świadczenia z ubezpieczenia społecznego.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
logo
Prywatność | Reklama | Kontakt
© 2024 CYBERMEDIA