Jest szansa, że wzrośnie zasiłek pogrzebowy. "Trwają analizy"

Jest szansa, że wzrośnie zasiłek pogrzebowy, którego wysokość jest niezmienna od 2011 r. i wynosi 4 tys. zł - wynika z odpowiedzi, jaką grupie posłów udzielił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Posłowie sygnalizują, że obecna kwota zasiłku jest zbyt niska.

Jest szansa, że wzrośnie zasiłek pogrzebowy, którego wysokość jest niezmienna od 2011 r. i wynosi 4 tys. zł - wynika z odpowiedzi, jaką grupie posłów udzielił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Posłowie sygnalizują, że obecna kwota zasiłku jest zbyt niska.

Zasiłek pogrzebowy 2022. Ile wynosi? Od kiedy?

Od 1 marca 2011 roku, decyzją ówczesnego rządu PO-PSL, na czele którego stał Donald Tusk, zasiłek pogrzebowy został zmniejszony z 6395,7 zł do 4 tys. zł. Resort finansów taką zmianę argumentował "dostosowaniem wysokości świadczenia do średniej wysokości tego zasiłku w innych krajach Unii Europejskiej".

Podczas sejmowej debaty na temat ustawy ówczesna wiceminister finansów Hanna Majszczyk mówiła, że ograniczenie zasiłku do 4 tys. zł i tak plasuje Polskę na bardzo wysokim miejscu. "Nadal jest to powyżej średniej wysokości tych zasiłków w Europie" - powiedziała.

Ustawę przyjęto i do dziś zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. zł. 

Czy zasiłek pogrzebowy wzrośnie?

To pytanie Polacy zadają sobie już od wielu lat. Szczególnie dziś - gdy ceny rosną i 4 tysiące złotych nie wystarcza na godne pożegnanie bliskiej osoby.

- Przeciętne wynagrodzenie w 2011 r. wynosiło niespełna 3,4 tys. zł. W 2022 r. wynosi niemal 6,4 tys. zł. Minimalne wynagrodzenie w 2011 r. wynosiło 1386 zł. Dziś to 3010 zł brutto. W praktyce oznacza to, że wysokość zasiłku pogrzebowego w 2011 roku obniżono o ok. 40 proc. Do dziś mimo znacznego wzrostu wynagrodzeń i cen usług jest on utrzymywany na niezmienionym poziomie - wskazała grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, która wystąpiła do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg z interpelacją.

Od lat realia społeczno-gospodarcze pokazują, że jest to kwota zdecydowanie niewystarczająca do wyprawienia skromnego pogrzebu. Sytuacja ta niejednokrotnie, zwłaszcza w przypadku osób słabiej uposażonych, skutkuje koniecznością zadłużania się w celu godnego pożegnania bliskiej osoby. Problem ten sygnalizowany jest od lat.

Biorąc pod uwagę powyższe, posłowie zwrócili się z następującym pytaniem:

  • Czy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prowadzi lub zamierza prowadzić prace zmierzające do podwyższenia kwoty zasiłku pogrzebowego?

Odpowiedzi udzielił wiceminister Stanisław Szwed: - Obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego, tak by jego wysokość uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pogrzebu, z drugiej zaś możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa, zasilającego co roku FUS dotacją uzupełniającą poziom przychodów ze składek do poziomu wydatków na świadczenia z ubezpieczenia społecznego.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
   
logo
Prywatność | Reklama | Kontakt
© 2022 CYBERMEDIA