Podatek katastralny w Polsce? Ministerstwo odpowiada
"Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości" - deklaruje wiceminister Jan Sarnowski. Mimo to, pytania o podatku katastralnym wciąż powracają.
- Podatek od nieruchomości to podatek, w którym przedmiotem opodatkowania są stany faktyczne lub prawne, od których zaistnienia ustawodawca uzależnia powstanie obowiązku podatkowego, a w szczególności posiadanie nieruchomości - napisał w interpelacji do ministra finansów poseł Aleksander Miszalski.
Poprosił też o odpowiedź na pytania:
- O ile względem roku 2015 wzrastał w kolejnych latach podatek od nieruchomości? Proszę o przedstawienie konkretnych danych dotyczących wzrostu względem roku 2016, 2017, 2018, 2019 i 2020.
- Czy rząd lub według Pańskich informacji większość parlamentarna planuje w 2021 r. kolejny wzrost podatku od nieruchomości?
- Czy rząd lub według Pańskich informacji większość parlamentarna planuje w 2021 r. wprowadzenie podatku katastralnego lub jego mechanizmów?
- Wysokość stawek podatku od nieruchomości, w granicach stawek maksymalnych, corocznie waloryzowanych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, określa rada gminy - odpowiedział Jan Sarnowski, wiceminister finansów.
Coroczna zmiana wysokości górnych granic stawek kwotowych podatku od nieruchomości (inaczej stawek maksymalnych) jest powiązana ze wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Wskaźnik ten ustala się na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie 20 dni po upływie pierwszego półrocza. Minister właściwy do spraw finansów publicznych dokonuje jedynie czynności technicznej polegającej na przeliczaniu górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych zgodnie ze wskaźnikiem, o którym mowa powyżej. Stawki podatku od nieruchomości są ogłaszane, w drodze obwieszczenia w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na każdy rok podatkowy, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Obowiązujące w latach 2016 i 2017 maksymalne stawki podatku od nieruchomości, co do zasady, zostały obniżone odpowiednio o 1,2% oraz 0,9% w stosunku do roku poprzedniego. Niektóre stawki podatku do nieruchomości nie uległy zmianie, co jest związane z niskim wskaźnikiem cen towarów i usług oraz zasadami zaokrąglania przeliczanych stawek
w górę do pełnych groszy.
- dodał Sarnowski.
Wiceminister wskazał, że "od roku 2018 r. występuje wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Stawki maksymalne podatku od nieruchomości na 2018 r.6 wzrosły o 1,9 %, na 2019 r. o 1,6 %, na 2020 r. o 1,8 %, a na 2021 r. o 3,9 %".
Pytany o podatek katastralny, wiceminister Sarnowski zadeklarował:
Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz