Array Powstanie spółka CCGT Ostrołęka. UOKiK wydał zgodę - eDzisiaj Wiadomości

Powstanie spółka CCGT Ostrołęka. UOKiK wydał zgodę

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na powstanie spółki CCGT Ostrołęka, która ma zająć się budową gazowej elektrowni Ostrołęka C.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na powstanie spółki CCGT Ostrołęka, która ma zająć się budową gazowej elektrowni Ostrołęka C.

W grudniu 2020 roku została zawarta nowa umowa inwestycyjna między sponsorami projektu dotyczącego gazowej elektrowni Ostrołęka C – Energą, Orlenem i PGNiG. Nową spółką celową będzie CCGT Ostrołęka Sp. z o.o., w której Energa i Orlen będą posiadać łącznie 51 procent udziałów, a PGNiG - 49 procent.

Zgodę na powstanie spółki wydał dziś Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

PKN ORLEN S.A. informuje, że 14 kwietnia 2021 roku otrzymał decyzję w sprawie wyrażenia przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgody na utworzenie przez PKN ORLEN S.A., Energa S.A. oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. ("PGNiG S.A.") wspólnego przedsiębiorcy, tj. CCGT Ostrołęka Sp. z o.o. z siedzibą w Ostrołęce. Tym samym spełnił się jeden z warunków umowy inwestycyjnej dotyczącej kierunkowych zasad współpracy przy budowie bloku energetycznego w technologii zasilania paliwem gazowym w Elektrowni Ostrołęka "C", która została podpisana 22 grudnia 2020 roku pomiędzy PKN ORLEN S.A., Energa S.A. oraz PGNiG S.A.

- poinformował Orlen w komunikacie.


Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w ubiegłym roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz. Wpływ na taką decyzję miało wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, czyli bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Obecnie rozbierane są niepotrzebne elementy budowy elektrowni węglowej. Dotychczasowa budowa kosztowała ponad miliard złotych.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
logo
Prywatność | Reklama | Kontakt
© 2024 CYBERMEDIA