Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek zawieszona przez ministra Ziobrę

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zarządził przerwę w czynnościach służbowych sędzi Marzanny Piekarskiej-Drążek, która przez wiele lat orzekała w sądzie w Ostrołęce, a obecnie jest sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie. W ocenie ministra, sędzia mogła działać na szkodę interesu publicznego. Inaczej uważa środowisko protestujących sędziów.
fot. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia


Sędzia dr Marzanna Piekarska-Drążek przez wiele lat orzekała w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce, od 10 lat jest sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie. W ostatnim czasie spotkały ją przykre sytuacje związane z jej służbą. Wszczęto wobec niej postępowanie dyscyplinarne.

Stowarzyszenie Iustitia opublikowało datowane na 24 stycznia 2022 r. zarządzenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro dotyczące natychmiastowej przerwy w czynnościach służbowych sędzi Marzanny Piekarskiej-Drążek. Jak dodał minister, zarządził tak ze względu "na popełnienie czynu tego rodzaju, że powaga Sądu Apelacyjnego w Warszawie i istotne interesy służby wymagają natychmiastowego odsunięcia jej od wykonywania obowiązków służbowych".Jak poinformowano w uzasadnieniu, Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sądów Powszechnych zawiadomił ministra Ziobrę o wydanym postanowieniu sędzi Piekarskiej-Drążek z dnia 9 grudnia 2021 r., w którym "zakwestionowała istnienie stosunku służbowego innego sędziego, skuteczność powołania go do pełnienia urzędu sędziego oraz umocowanie konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej". W ocenie ministra Ziobro, postępowanie to stanowiło działanie na szkodę interesu publicznego.

Takie działania to żadna nowość w sądach - od kilku lat ma miejsce spór, w trakcie którego dawniej powołani sędziowie kwestionują ważność powołania sędziów przez nową KRS. Dochodzi później do zawieszania sędziów i postępowań dyscyplinarnych, co wzbudza protesty środowiska sędziowskiego. W Ostrołęce każdego 18. dnia miesiąca protestują sędziowie, ostatnio wstawili się także za sędzią Piekarską-Drążek.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
   
logo
Prywatność | Reklama | Kontakt
© 2022 CYBERMEDIA