Spalarnia w Ostrołęce, kolejna... 50 km dalej? Chce ją budować łomżyńska spółka miejska

Łomżyńska spółka MPEC planuje wybudować w Czerwonym Borze spalarnię materiałów niebezpiecznych. Podobną instalację w Ostrołęce chce budować Orlen EkoUtylizacja. Serwis 4lomza.pl w artykule "Łomża rzuca rękawice Orlenowi" zastanawia się, jakie szanse łomżyńska spółka będzie miała "w starciu z gigantem".
Tak ma wyglądać spalarnia Orlen EkoUtylizacja w Ostrołęce

Łomżyńska spółka MPEC planuje wybudować w Czerwonym Borze spalarnię materiałów niebezpiecznych. Podobną instalację w Ostrołęce chce budować Orlen EkoUtylizacja. Serwis 4lomza.pl w artykule "Łomża rzuca rękawice Orlenowi" zastanawia się, jakie szanse łomżyńska spółka będzie miała "w starciu z gigantem".

4lomza.pl informuje, że łomżyński MPEC kupił ciepłownię Zakładu Karnego z Czerwonego Boru - obiekt jest w złym stanie technicznym i należy go zmodernizować. Kierunkiem rozwoju, jak informuje łomżyński serwis, ma być spalarnia odpadów niebezpiecznych, w tym medycznych. Co istotne, taką inwestycją zainteresowała się spółka samorządowa.

Łomżyński radny Dariusz Domasiewicz zainteresował się tą sprawą i wystosował interpelację do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego z prośbą o przedstawienie informacji na temat potencjalnego wpływu budowy spalarni Orlen EkoUtylizacja w Ostrołęce na planowaną podobną inwestycję w Czerwonym Borze przez MPEC.

- Z informacji, które posiadam, wynika, że pierwsze odpady do nowo powstałego zakładu w Ostrołęce mogą trafić do utylizacji już w maju 2026 roku. Biorąc pod uwagę potencjał inwestycyjny spółki należącej do dużej grupy kapitałowej, czy budowa konkurencyjnej spalarni odpadów medycznych w Czerwonym Borze będzie miała nadal ekonomiczne uzasadnienie? - pyta radny.

Dyrektor MPEC Łomża Radosław Żegalski w odpowiedzi podkreślił, że Orlen EkoUtylizacja planuje od dłuższego czasu budowę spalarni odpadów niebezpiecznych w Ostrołęce, ale do tej pory nie posiada wymaganych decyzji urzędowych, które umożliwiają zrealizowanie tej inwestycji.

- Poza tym odpady medyczne podlegają zasadzie bliskości. Strumień odpadów przewidziany do spalania w planowanej przez MPEC instalacji termicznego przekształcania odpadów medycznych pochodziłby z innych rejonów - wskazał Żegalski.

Szef MPEC wskazuje, że na wybudowanie spalarni w Czerwonym Borze potrzeba ok. 60-70 mln zł, procedury urzędowe zostały uruchomione w lipcu 2022 r., a proces inwestycyjny przewidywany jest na okres od 18 do 24 miesięcy od czasu uzyskania pozwoleń.

Spalarnie w Ostrołęce i... Czerwonym Borze?

Jeżeli obie inwestycje dojdą do skutku, to w odległości ok. 50 km od siebie będą dwie spalarnie odpadów niebezpiecznych. Przypomnijmy, spółka ORLEN EkoUtylizacja planuje wybudować w Ostrołęce Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów Niebezpiecznych, Medycznych i Weterynaryjnych (ITPON). Instalacja ma powstać na skraju miasta, w przemysłowej części Ostrołęki w rejonie ulicy Turskiego, przy składowisku odpadów komunalnych i budowanej elektrowni gazowej.

Inwestycja wzbudza wiele dyskusji mieszkańców: już 7 marca w Ostrołęce odbędzie się posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej, Infrastruktury Technicznej i Ochrony Środowiska właśnie w tej sprawie. Jedno spotkanie mieszkańców już było i padło tam sporo obaw, do których odniosła się już spółka.

- Należy jasno i wyraźnie powiedzieć, że obawy są nieuzsadnione. Wszelkie kwestie związane z gospodarką odpadami, a szczególnie odpadami niebezpiecznymi, są obwarowane bardzo restrykcyjnymi przepisami. Te przepisy regulują zarówno kwestie związane z transportem, z pakowaniem w szczelnie zamkniętych pojemnikach, aż po ważenie i unieszkodliwianie w stosownej, wybudowanej w tym celu instalacji - mówi Krzysztof Iwanicki, prezes Orlen EkoUtylizacja. Iwanicki zaprzeczył też, by do zakładu w Ostrołęce planowane było dostarczanie odpadów zza granicy.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
logo
Prywatność | Reklama | Kontakt
© 2024 CYBERMEDIA