Święto Chrztu Polski - Akcja “Wywieś Flagę”

W środę 14 kwietnia obchodzimy 1055. rocznicę wydarzenia, które symbolicznie uważane jest za początek państwa polskiego, a historycznie za  istotny katalizator w procesie jego konsolidacji i eliminacji cech plemienności. Święto Chrztu Polski ustanowiono ustawą z 22 lutego 2019 r., w tym roku obchodzimy je więc po raz trzeci.


„Mesco dux Poloniae baptizatur”, czyli „Mieszko książę Polski ochrzczony”, jak zapisano w „Roczniku kapitulnym krakowskim” przy roku 966. Ten lakoniczny wpis zawiera w sobie ogrom treści i daje nam przekonanie o istniejącej w tym czasie na ziemiach polskich scentralizowanej formie władzy, dzięki czemu właśnie ta data może wyznaczać narodziny państwa polskiego. Nie jest pewna dokładna data i miejsce tego wiekopomnego wydarzenia, wielu historyków podejrzewa jednak Wielką Sobotę 14 kwietnia, dlatego to właśnie ten dzień został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej umownie wyznaczony na nowe święto państwowe.

Choć to jednostkowe wydarzenie, odbywające się najprawdopodobniej w Ostrowie Lednickim, nie spowodowało natychmiastowej chrystianizacji całej ludności ziem polskich, a początkowo ograniczało się prawdopodobnie tylko do możnych, zapoczątkowało trwający przez wieki proces rozszerzania się nowej wiary na ziemie polskie. Przede wszystkim jednak włączyło Polskę w grono chrześcijańskich państw zachodnich, co w perspektywie umocniło jej państwowość i niezależność oraz umożliwiło przetrwanie, a następnie rozwój.

Urząd Miasta Ostrołęki w tym szczególnym dniu zachęca do wywieszenia na swych domach, płotach i balkonach flag narodowych, jako wyraz znajomości historycznej tożsamości naszego kraju oraz znak pielęgnacji wartości patriotycznych.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
logo
Prywatność | Reklama | Kontakt
© 2024 CYBERMEDIA