Tarcza branżowa przedłużona do końca czerwca

Od 26 kwietnia do 30 czerwca br., mazowieccy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, oznaczoną 59 kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności, ponownie mogą składać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.
fot. eOstroleka.pl

Od 26 kwietnia do 30 czerwca br., mazowieccy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, oznaczoną 59 kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności, ponownie mogą składać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.

Przedłużenie wsparcia na trzy miesiące w ramach tarczy branżowej przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19, przyjęta 16 kwietnia br. przez Radę Ministrów.

Dla kogo wsparcie?

O pomoc w wojewódzkich urzędach pracy mogą ubiegać się przedsiębiorcy z 43 rodzajów działalności gospodarczej oznaczonych według kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), które już wcześniej były objęte obostrzeniami, a także dodatkowych 16 kodów, m.in. salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane oraz prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

O dofinansowanie wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy: na dzień 31 marca 2021 roku prowadzili działalność w wymienionych w rozporządzeniu branżach jako działalność wiodącą; odnotowali obniżenie co najmniej o 40 proc. przychodu z działalności gospodarczej uzyskanego w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku, w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, a także w lutym 2020 r. lub we wrześniu 2020 roku.

Po zawarciu umowy z Dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy, dofinansowanie w wysokości 2 tys. zł przysługuje pracodawcy przez trzy miesiące i obejmuje zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia oraz innych form świadczenia usług i pracy, od których odprowadzane są składki ZUS. Wnioski o przyznanie dopłaty do wynagrodzeń będzie można składać do 30 czerwca 2021 roku.

W rozporządzeniu z 16 kwietnia br. nie ujęto trzech kodów PKD, które były wymienione we wcześniejszych rozporządzeniach Rady Ministrów: 47.81.Z (sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, prowadzona na straganach i targowiskach); 47.82.Z (sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia prowadzona na straganach i targowiskach); 47.89.Z (sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach).

Do 26 kwietnia br., w ramach tarczy branżowej WUP w Warszawie wypłacił już czterem tysiącom mazowieckich pracodawców około 237 mln zł na ochronę ponad 51 tys. miejsc pracy.

zdjecie

 

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
logo
Prywatność | Reklama | Kontakt
© 2024 CYBERMEDIA