Array W pełni zaszczepionych jest ponad 13,9 mln osób - eDzisiaj Wiadomości

W pełni zaszczepionych jest ponad 13,9 mln osób

W Polsce wykonano dotąd ponad 30 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 13,9 mln osób – wynika z danych na rządowych stronach. Osoby zaszczepione, które miały kontakt z osobą zakażoną wariantem Delta, podobnie jak niezasępieni, kierowane są przez Sanepid na kwarantannę.


W Polsce wykonano dotąd dokładnie 30 024 149 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 13 902 713 osób. Pierwszą dawką zaszczepionych jest 17 114 524 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 48 138.

Łącznie do Polski dostarczono do tej pory 38 313 320 dawek szczepionki; do punktów szczepień trafiło 32 504 440 dawek.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 48 526 dawek. Zgłoszono 12 522 niepożądane odczyny poszczepienne.

Do Polski w poniedziałek dotarło 1,5 mln szczepionek Pfizera - poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Dodał, że w tym tygodniu powinno dojechać też 470 tys. szczepionek Johnson & Johnson a prawdopodobnie w sobotę 222 tysięcy szczepionek Moderny" 222 tys. dawek firmy Moderna.

"Jeśli zaś chodzi o dostawę preparatów od AstraZeneca, to czekamy na potwierdzenie" - powiedział prezes RARS.

W wypowiedzi dla w Polsat News rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że osoby zaszczepione, które miały kontakt z osobą zakażoną wariantem Delta podobnie jak niezaszczepieni kierowane są na kwarantannę.

"Sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu na kwarantannę, bez względu na to, czy ta osoba ma zaszczepienie dwoma dawkami, bądź jedną Johnson & Johnson. Tutaj staramy się dmuchać na zimne i służby sanitarne dmuchają na zimne, kierując wszystkich z kontaktu na kwarantannę - powiedział w poniedziałek rzecznik.

Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie poinformował, że "szczepionki nie powodują mutacji wirusa, podobnie jak antybiotyki nie powodują mutacji u bakterii". "Pozwalając patogenom się namnażać zwiększamy za to szansę pojawienia się wariantu, który będzie umiał unikać zabezpieczeń" – napisał na Twitterze prof. Pyrć.

Mutacje zwykle powstają wtedy, gdy wirus atakuje osoby, które nie są na niego odporne, a szczególnie wtedy, gdy w zaatakowanym organizmie może on dłużej się rozmnażać. Na ogół tak jest w przypadku osób, które nie zostały zaszczepione i wykazują mniejszą odporność.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.(PAP)

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
logo
Prywatność | Reklama | Kontakt
© 2024 CYBERMEDIA